7 grudnia, 2023
Breaking News

Zaburzenia wytrysku – na czym polegają?

 

Zaburzenia wytrysku – wstydliwy problem

Zaburzenia erekcji dotykają nawet 1,5 miliona polskich mężczyzn. W dużej mierze są spowodowane czynnikami, których możemy unikać – nieprawidłowym odżywianiem, trybem życia, przyjmowanymi lekami czy używkami. Do zaburzeń erekcji i ogólnej sprawności seksualnej należą również zaburzenia wytrysku – jest to problem, o którym mówi się znacznie rzadziej, ponieważ mężczyzna może go łatwiej ukryć i… zbagatelizować.

Kłopoty z wytryskiem – na czym polegają?

Kłopoty z wytryskiem mogą, ale nie muszą być związane z trudnościami w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Jest wielu mężczyzn sprawnych seksualnie, którzy osiągają normalny wzwód, jednak ich wytrysk odbiega od normy. Niektórzy panowie wcale nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu, który nie zawsze można wyczuć – znacznie łatwiej można go zauważyć podczas masturbacji czy stosunku przerywanego. Praktycznie każdy mężczyzna w swoim życiu doświadcza zaburzeń ejakulacji i głównie mają one charakter tymczasowy. Zdarza się jednak, że kłopoty z uzyskaniem prawidłowego wytrysku towarzyszą mężczyźnie przez wiele miesięcy, a nawet przez lata. Do normalnej ejakulacji dochodzi wraz ze szczytowaniem – jest to wydobywanie się z członka porcji nasienia. Ilość ejakulatu to kwestia indywidualna – podczas prawidłowego wytrysku z prącia wydobywa się 0,1 do 10 ml spermy. Zdarza się, że podczas szczytowania wcale nie dochodzi do ejakulacji, jest ona opóźniona lub przedwczesna.

Przedwczesny wytrysk – przedwczesny wytrysk jest częstym problemem, szczególnie u młodych mężczyzn, którzy dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie w sferze seksu, a poziom ich napięcia jest wysoki. Nie oznacza to jednak, że problem nie występuje u dojrzałych panów. Do przedwczesnego wytrysku dochodzi krótko po wprowadzeniu członka do pochwy lub nawet jeszcze przed rozpoczęciem zbliżenia. Problem może być związany nie tylko z wysokim poziomem napięcia, ale również z lękami, stanami depresyjnymi czy może towarzyszyć przewlekłym schorzeniom, np. cukrzycy, nadciśnieniu.

Opóźniony wytrysk – jest to stan, w którym mimo trwania wzwodu mężczyzna nie może osiągnąć szczytowania oraz ejakulacji, a cały stosunek przedłuża się do tego stopnia, iż powoduje zniecierpliwienie partnerki czy utratę erekcji. Wydłużony czas trwania stosunku jest zjawiskiem postępującym z wiekiem, jednak może być problemem dotykającym także młodych mężczyzn. Pojawia się u osób nadużywających alkoholu, przyjmujących substancje psychoaktywne lub niektóre leki.

Brak wytrysku – jest zjawiskiem nazywanym aspermią. Jednorazowe pojawienie się tego stanu nie musi być powodem do niepokoju – nawracający brak wytrysku może wiązać się z nadciśnieniem, chorobami nerek, niedrożnością nasieniowodów czy zaburzeniami prostaty.

Ejakulacja wsteczna – jest problemem natury fizjologicznej, podczas którego ejakulat nie zostaje wyrzucony z prącia, a cofa się poprzez cewkę do pęcherza moczowego. Stan ten może być przyczyną męskiej niepłodności. Powodem wytrysku wstecznego może być przyjmowanie niektórych leków, uszkodzenie nerwów czy mięśni np. spowodowane urazem mechanicznym.

Jak można leczyć zaburzenia wytrysku?

Zaburzenia wytrysku wymagają odpowiedniej diagnostyki opierającej się na wywiadzie lekarskim oraz wykonaniu specjalistycznych badań. Urolog może zlecić wykonanie testu opasowego erekcjometrii, testu nocnych wzwodów czy testów farmakologicznych. Leczenie zaburzeń wytrysku zależy od przyczyny zjawiska – może wymagać zastosowania psychoterapii, leków wspomagających proces erekcji https://viagra.edu.pl czy należących do grupy SSRI, które opóźniają ejakulację. Jeśli zaburzenia wytrysku związane są z przyjmowanymi lekami to należy zmienić sposób leczenia lub dawkę leku. Problemy z wytryskiem związane z miejscową infekcją czy zaburzeniami innych narządów leczy się poprzez wyeliminowanie choroby. W przypadku wad anatomicznych czy urazów lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny, o ile tylko przyniesie ona poprawę jakości życia seksualnego, a inne metody leczenia nie będą skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *