4 października, 2023
Breaking News

Tabletki antykoncepcyjne czy plastry – co wybrać?

Antykoncepcja hormonalna to bardzo wygodna metoda dla par, które nie są fanami prezerwatyw oraz dla kobiet, które chcą unormować swoją miesiączkę. Możemy jednak wybrać spośród tabletek, plastrów i krążka dopochwowego. Jak wybrać i co wziąć pod uwagę?

Antykoncepcja online – który środek wybrać?

Tabletki antykoncepcyjne

Jest to bardzo skuteczny środek antykoncepcyjny, który jest też łatwy w stosowaniu. Należy codziennie brać jedną tabletkę, a kiedy skończymy jeden listek, musimy zrobić tydzień przerwy. Bardzo ważne jest regularne spożywanie tabletek o tej samej godzinie. Dla niektórych kobiet może to być problem, co należy do jednej z wad tego rozwiązania.

Zazwyczaj rozróżniamy tabletki jedno- i dwuskładnikowe. Te pierwsze zawierają w sobie tylko progestagen. Zagęszcza on śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Taka tabletka jest rekomendowana dla kobiet karmiących, tych powyżej 35 r.ż i cierpiących na nadciśnienie tętnicze.

Tabletki dwuskładnikowe zawierają połączenie progestagenu z estrogenem. Dzięki temu tabletka nie tylko zagęszcza śluz i hamuje owulację, ale też hamuje selekcję i wzrost pęcherzyka Graafa, co jeszcze zmniejsza szanse na zapłodnienie.

Plastry

Ich działanie opiera się na zawartości syntetycznego estrogenu i progestagenu. Kiedy przykleimy plaster na skórę, codziennie uwalnia on do naszego organizmu odpowiednią dawkę hormonów. W odróżnieniu od tabletek, plastry uwalniają hormony bezpośrednio do krwi – omijamy w ten sposób metabolizm wątrobowy. Plastry również stosujemy przez 3 tygodnie pod rząd (naklejamy je raz na tydzień), po czym robimy tydzień przerwy.

Jest to bardzo wygodna metoda, która nie wymaga pamiętania o codziennym połykaniu tabletki o tej samej godzinie i która nie obciąża naszej wątroby. Skuteczność plastrów jest bardzo zbliżona do tabletek antykoncepcyjnych.

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne – łatwy sposób na uzyskanie leków

Chociaż żeby zacząć korzystać z antykoncepcji hormonalnej konieczna jest wizyta u ginekologa, to następne recepty może nam przepisać medyk online, a nie ginekolog. Recepta online jest możliwa do uzyskania podczas konsultacji online. Wystarczy wejść na stronę Telemedyk, wypełnić odpowiedni formularz, a po krótkiej konsultacji otrzymamy potrzebny kod do e-recepty.

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne to nie wszystko – w ten sposób możemy też uzyskać plastry, krążki dopochwowe oraz antykoncepcję awaryjną bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *