2 października, 2023
Breaking News

Jakich efektów ubocznych możemy spodziewać się po antykoncepcji awaryjnej?

Antykoncepcja awaryjna to wygodne rozwiązanie w przypadku kiedy zawiedzie nas tradycyjna forma antykoncepcji. Oczywiście jest to jednak rozwiązanie bardziej inwazyjne dla naszego organizmu, dlatego nie powinnyśmy stosować go zbyt często. Wiąże się też z pewnymi skutkami ubocznymi, o których warto wiedzieć.

Antykoncepcja awaryjna – jakie wyróżniamy rodzaje?

Wśród antykoncepcji awaryjnej wyróżniamy kilka rodzajów tabletek, ale najpopularniejsze są dwie z nich.

EllaOne

Tabletka EllaOne działa poprzez opóźnianie albo hamowanie owulacji, przez co plemniki nie mają dostępu do komórki jajowej. EllaOne hamuje też implantację zarodka poprzez zmianę struktury błony śluzowej macicy. Tabletkę można zażywać do 120 godzin po stosunku, chociaż w pierwszych 24 godzinach jej skuteczność wzrasta do 98%.

Escapelle

Tabletka zmienia fizjologię błony śluzowej macicy, przez co zarodek nie może się zagnieździć. Pod jej wpływem zmienia się też śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom poruszanie się. Escapelle powinno zażyć się do 72 godzin po stosunku, chociaż najlepszą skuteczność wykazuje do 24 godzin.

Antykoncepcja awaryjna – jakie skutki uboczne może wywołać?

Antykoncepcja awaryjna, chociaż całkowicie bezpieczna, może wywołać pewne skutki uboczne. Mogą do nich należeć:

  • nudności i wymioty
  • ból i zawroty głowy
  • rozdrażnienie, wahania nastrojów
  • ból brzucha lub pleców
  • bolesność piersi

Zazwyczaj skutki uboczne występują po kilku godzinach, do jednego dnia. Nie występują też w przypadku wszystkich kobiet, warto jednak być ich świadomym.

Antykoncepcja online – czy można w ten sposób uzyskać antykoncepcję awaryjną?

Tak, podczas konsultacji online można uzyskać również tabletkę „dzień po”. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne wydawana jest po krótkiej rozmowie z lekarzem, który może nas zapytać o porę ostatniego stosunku, miesiączki i stosowaną na co dzień metodę antykoncepcję.

Ginekolog a recepta online – czy wizyta jest konieczna?

W tym przypadku wizyta u ginekologa nie jest konieczna. Lekarz podczas konsultacji online sam oceni jaka tabletka będzie dla nas najlepsza. Wyjaśni nam też jej działanie i ewentualne skutki uboczne.

Antykoncepcja i recepta online to rozwiązanie, które pozwala na szybkie uzyskanie tabletki „dzień po”, co znacznie zwiększy jej skuteczność. Umówienie wizyty i uzyskanie kodu recepty może trwać mniej niż godzinę, co pozwoli nam zażyć tabletkę zaraz po stosunku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *