Jedną z najczęściej dotykających nas dolegliwości jest ból pięty. Niestety, często lekceważymy go, szukając winy w zwykłym przemęczeniu stóp, spowodowanym np. długim chodzeniem czy staniem. Jest to jednak duży błąd, gdyż ból pięty może wiązać się z wieloma poważnymi schorzeniami, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet trwałego unieruchomienia.
Przyczyny bólu pięty
Do najczęstszych przyczyn bólu pięty należą:
- ostroga piętowa górna i dolna,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- płaskostopie,
- pięta Haglunda,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- zespół cieśni kanału stępu,
- guzy łagodne i złośliwe,
- zanik tkanki tłuszczowej,
- dna moczanowa,
- złamanie zmęczeniowe k. piętowej.
Wiele tych schorzeń jest skutkiem mikrourazów, spowodowanych przeciążeniami stóp na co dzień. Inne czynniki ryzyka o których należy pamiętać to:
- długotrwałe stanie np. praca stojąca,
- nadmierna masa ciała,
- zmiany degeneracyjne związane ze starzeniem się organizmu,
- niewygodne lub źle dobrane obuwie,
- aktywność fizyczna nadwyrężająca stopy,
- niedoleczone kontuzje,
- zła technika i przygotowanie do treningu,
- predyspozycje genetyczne.
Bez względu na to, co jest powodem bólu pięty, kluczowa jest odpowiednia diagnostyka (wywiad lekarski, badanie fizykalne, badania obrazowe) i wdrożenie odpowiedniego leczenia, opierającego się przede wszystkim na zmianie nawyków, oszczędzaniu stopy w okresie terapii, a także zabiegach fizjoterapeutycznych. Wśród nich najlepsze rezultaty daje fala uderzeniowa, której skuteczność szacuje się na ponad 80% przypadków bólu stopy.
Fala uderzeniowa – na czym polega?
Fala uderzeniowa to jedna z najnowocześniejszych i najczęściej wybieranych metod leczenia bólu spowodowanego stanem zapalnym w schorzeniach układu ruchu. Jest bezinwazyjna i całkowicie bezpieczna, a co najważniejsze likwiduje stan zapalny i przyspiesza procesy regeneracyjne, prowadząc do skutecznego wyleczenia choroby. Jej zasada działania opiera się na emitowaniu fal akustycznych, które przenoszą energię w miejsce bólu i stymulując procesy regeneracyjne organizmu. Wytwarzana jest ona w specjalnym urządzeniu i za pomocą głowicy aplikowana w formie impulsów na piętę. Działanie ma charakter ogniskowy, co umożliwia precyzyjne dotarcie w miejsce bólu, nie oddziałując na zdrowe tkanki. Fala uderzeniowa poprawia metabolizm i mikrocyrkulację, zmniejsza napięcie mięśni, usuwa szkodliwe substancje, takie jak złogi wapnia czy kwas mlekowy, idealnie więc sprawdza się np. w leczeniu ostróg piętowych. Dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu, niezbędnego do odbudowy tkanki łącznej.
Fala uderzeniowa – przeciwskazania
Jako metoda bezinwazyjna fala uderzeniowa nie ma wielu przeciwskazań. Nie należy jej jednak stosować u osób, które przebyły w ostatnim kwartale zawał serca, ani u tych z aktywnym procesem nowotworowym. Przeciwskazaniem do zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej są również infekcje przebiegające z gorączką, schorzenia układu krzepnięcia oraz osteoporoza. W trakcie terapii nie należy również stosować leków przeciwzakrzepowych. W przypadku kobiet w ciąży terapia może być stosowana, pod warunkiem że nie dotyczy bezpośrednio okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Zabiegi z falą uderzeniową na ból pięty
Jak już zostało wspomniane, fala uderzeniowa jest polecana na większość schorzeń powodujących ból pięty. Znalazła zastosowanie głównie w leczeniu ostrogi piętowej górnej oraz dolnej, zapaleniu rozcięgna podeszwowego oraz pięty Haglunda. Sprawdza się również w leczeniu stanów zapalnych i uszkodzeń ścięgna Achillesa. Moc fali i czas trwania pojedynczej sesji dobierane są indywidualnie, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Zabieg, trwający maksymalnie kilka minut, rozpoczyna się od epicentrum bólu. Powtarzany powinien być raz w tygodniu. W większości przypadków 2-3 zabiegi wystarczają, by pozbyć się dolegliwości bólowych, jednak kompletna terapia, pozwalająca na zlikwidowanie przyczyn bólu, czyli stanu zapalnego, zapobiegająca nawrotom choroby powinna obejmować 6-8 zabiegów. Często terapia z wykorzystaniem fali uderzeniowej uzupełniana jest zabiegami z laserem wysokoenergetycznym, co pozwala jeszcze szybciej uzyskać oczekiwane efekty leczenia.