Ból pięty często jest przez nas lekceważony, jeżeli jednak zaczyna nam utrudniać codzienne funkcjonowanie to znak, że pora udać się do ortopedy. Lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad lekarski, a także badanie fizykalne, pozwalające na dokładne zdiagnozowanie miejsca bólu co ułatwia odpowiednie ukierunkowanie diagnostyki na ostrogę piętową górną lub dolną. Wstępne przypuszczenia potwierdzić może rezonans magnetyczny lub zwykłe zdjęcie RTG, pozwalające wykluczyć inne przyczyny bólu stopy. W przypadku ostrogi piętowej dolnej, wywołanej zapaleniem rozcięgna podeszwowego na zdjęciu RTG widoczna jest narośl kostna zlokalizowana centralnie na guzie piętowym po spodniej stronie pięty. Z kolei obecność ostrej narośli zlokalizowanej z tyłu guza piętowego stanowi potwierdzenie ostrogi piętowej górnej. W zależności od lokalizacji ostrogi, a także jej wielkości, lekarz zleca odpowiednią terapię. Wiele osób próbuje leczyć ból stopy domowymi sposobami, jednak w przypadku ostrogi piętowej górnej oraz dolnej są one całkowicie nieskuteczne.
Leczenie ostrogi piętowej
Leczenie ostrogi piętowej dolnej to przede wszystkim doraźne stosowanie doustnych leków przeciwzapalnych, a w ciężkich przypadkach także zastrzyków podawanych bezpośrednio do przyczepu rozcięgna podeszwowego. Ze względu na fakt, iż na spodzie pięty mamy około 2cm warstwę tkanki tłuszczowej, skutecznie uniemożliwiającą przenikanie miejscowo stosowanych preparatów, jest to jedyna farmakologiczna opcja łagodzenia objawów. Konieczne jest również wygodne obuwie, z dobrze amortyzującą wstrząsy podeszwą, uzupełnione dodatkowymi wkładkami ortopedycznymi, przeznaczonymi specjalnie dla osób z ostrogą piętową. Zanim jednak zastosujemy leczenie farmakologiczne, które często okazuje się nieskuteczne, warto spróbować terapii falą uderzeniową, która nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe i przyspiesza regenerację tkanek, ale przede wszystkim działa przeciwzapalnie, likwidując prawdziwą przyczynę występowania ostrogi piętowej.
Fala uderzeniowa to również metoda z wyboru jeśli chodzi o ostrogę piętową górną, spowodowaną zapaleniem w obrębie położonego wyżej ścięgna Achillesa. Pozwala ona nie tylko skutecznie rozbić złogi wapniowe, likwidując tym samym dolegliwości bólowe, ale przede wszystkim wyleczyć stan zapalny w obrębie ścięgna Achillesa, co zapobiegnie tworzeniu się kolejnych narośli i przekształceniu ostrogi w piętę Haglunda. Wystarczy zaledwie kilka zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej, najlepiej w połączeniu z zabiegami z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego, by stan zapalny i dolegliwości bólowe zniknęły raz na zawsze, a ostroga została skutecznie rozbita.
Zarówno w przypadku ostrogi piętowej górnej jak i profilaktyka obejmuje noszenie odpowiednio dobranego obuwia wyposażonego w indywidualnie dopasowane, termoplastyczne wkładki ortopedyczne, a także regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń, mających na celu zachowanie w dobrej, elastycznej formie rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa. W przypadku osób otyłych warto też postarać się obniżyć nieco masę ciała, co zmniejszy ryzyko przeciążenia stóp przy codziennych czynnościach.