3 grudnia, 2023
Breaking News

Ból pięty z tyłu – leczenie Warszawa

Stopy to jeden z najbardziej narażonych na urazy obszarów naszego ciała. Każdego dnia dźwigają cały ciężar naszego ciała, nic więc dziwnego że często ulegają przeciążeniom, którym towarzyszy ból. Szczególnie dokuczliwy może być ból pięty z tyłu, jednak nie zawsze jest on spowodowany wyłącznie wspomnianym przeciążeniem. Najczęściej powodem jego występowania jest tzw. ostroga Haglunda. Spowodowana jest ona nieprawidłowym kształtem guza piętowego w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa, powodując ucisk i pulsujący ból, odczuwany przede wszystkim przy chodzeniu. Ta wada zwyrodnieniowa, określana też często jako jałowa martwica kości piętowej może mieć zarówno charakter wrodzony jak i nabyty, spowodowany np. noszeniem nieprawidłowego obuwia. 

Nieleczonej pięcie Haglunda towarzyszy często dodatkowo obrzęk z tyłu pięty oraz charakterystyczne zgrubienie skóry. W przypadku pięty Haglunda niezwykle ważne jest szybkie podjęcie leczenia, gdyż może ona prowadzić do zapalenia ścięgna Achillesa, a w konsekwencji nawet do jego trwałego uszkodzenia. Leczenie ostrogi Haglunda opiera się na unikaniu nadmiernego wysiłku i noszeniu odpowiednio dobranego, wygodnego obuwia. Doraźny ból pięty z tyłu można także łagodzić środkami farmakologicznymi, takimi jak NLPZ. Niezwykle ważną rolę odgrywa tu również fizykoterapia, a zwłaszcza zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej, a także ćwiczenia rozciągające ścięgno Achillesa, co w dużym stopniu łagodzi stan zapalny.

Ból pięty podczas chodzenia

Ból pięty podczas chodzenia to jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów jeżeli chodzi o układ ruchu. Może on mieć wiele przyczyn. Często zrzucany jest na karb płaskostopia, będącego w większości przypadków wadą wrodzoną. Może ono być spowodowane również nadmiernym obciążaniem stóp czy przykurczami mięśni. Płaskostopie prowadzi do obniżenia sklepienia stopy, co zmniejsza jej wytrzymałość na obciążenia i powoduje ból. Zdecydowanie częściej jednak ból pięty podczas chodzenia spowodowany jest ostrogą piętową. Wyróżniamy ostrogę piętową górną oraz ostrogę piętową dolną. Każda z nich spowodowana jest nadmiernie rozciągniętym więzadłem, w obrębie którego powstaje stan zapalny, prowadzący do odkładania się złogów wapnia w obrębie tzw. guza piętowego. W przypadku ostrogi piętowej górnej, przyczyną jest stan zapalny w obrębie ścięgna Achillesa. Z kolei ostroga dolna to skutek nieleczonego zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Bez względu na to, z którą ostrogą mamy do czynienia, dolegliwości bólowe są trudne do zniesienia i jeżeli nie podejmie się leczenia, z czasem uniemożliwią nam codzienne funkcjonowanie, a ból może nas nawet wybudzać ze snu. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest fala uderzeniowa, która doskonale redukuje stan zapalny, czyli leczy przyczynę, a nie jedynie objaw choroby jaką jest ostroga piętowa. Aby podtrzymać efekty terapii zaleca się stosowanie specjalnie dobranych wkładek ortopedycznych oraz noszenie wygodnego obuwia. https://grayseo.pl/sprzedaz-artykulow-sponsorowanych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *