
Ból pięt to wyjątkowo częsta dolegliwość, niestety zwykle lekceważona przez nas. W większości przypadków ból pięty zrzucamy na karb zmęczenia chodzeniem czy długotrwałym staniem, często jednak jest on objawem poważnych schorzeń, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet trwałego unieruchomienia. Oto najczęstsze przyczyny bólu pięt.
Ból pięty od spodu
Ból pięty to objaw ogromnej ilości schorzeń. Kluczowa jest jego lokalizacja, która odgrywa dużą rolę w określeniu przyczyny jego powstawania. Wiele pacjentów zgłasza ból pięty od spodu, czyli od strony podeszwowej przy guzie piętowym. Jego przyczyną może być zapalenie rozcięgna podeszwowego. To jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie pięty. Przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego ból najsilniejszy jest w godzinach porannych, a wraz z upływem dnia nieco się zmniejsza. Przyczyn powstawania zapalenia rozcięgna podeszwowego jest wiele, jednak zwykle spowodowane jest ono długotrwałym przeciążeniem stopy. W związku z tym ból pięty od spodu spowodowany zapaleniem rozcięgna podeszwowego obserwuje się najczęściej u osób, które wykonują pracę stojącą lub w ciągu dnia przemierzają piechotą długie dystanse, a także u osób trenujących bieganie. Ryzyko wystąpienia bólu pięty od spodu zwiększa również nadwaga i otyłość, a także choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.
Leczenie bólu pięty od spodu, spowodowanego zapaleniem rozcięgna podeszwowego, opiera się głównie na terapii zachowawczej. Obejmuje ona noszenie komfortowego obuwia, wyposażonego w odpowiednie wkładki ortopedyczne, a także specjalne ćwiczenia na ból pięty. By trwale pozbyć się problemu niezbędna jest również szeroko pojęta rehabilitacja na ból pięty, wykorzystująca m.in. takie zabiegi jak fala uderzeniowa. W łagodzeniu dolegliwości bólowych doraźnie pomagają kremy i maści do stosowania miejscowego, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Ból pięty po przebudzeniu
Często silny ból pięty pojawia się wczesnym rankiem, praktycznie natychmiast po przebudzeniu lub wręcz wybudzając nas ze snu. Zwykle z czasem ulega on złagodzeniu, by kolejnego ranka znowu się nasilić. Przyczyną takiego bólu pięty po przebudzeniu, zwłaszcza w okolicy palucha, może być między innymi dna moczanowa, spowodowana odkładającymi się w tkankach moczanami. Towarzyszy jej obrzęk i zaczerwienienie całej stopy, a także napięcie skóry. Jednak zdecydowanie częściej ból pięty po przebudzeniu spowodowany jest ostrogą piętową. Przyczyną jej powstawania jest nadmierne rozciągnięcie rozcięgna podeszwowego, co powoduje rozwój procesu zapalnego. Jego skutkiem jest odkładanie się na guzie piętowym złogów wapnia, tworzących pewnego rodzaju narośl, która nasila istniejący stan zapalny.
Do czynników ryzyka wystąpienia ostrogi piętowej, podobnie zresztą jak w przypadku innych urazów stóp należą: uprawianie sportów obciążających stopy, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, a także niewygodne obuwie i nadmierna waga ciała. Z czasem ból pięty spowodowany ostrogą piętową nasila się, uniemożliwiając codzienne poruszanie się, dlatego tak ważne jest by jak najszybciej rozpocząć leczenie. Gdy to dopiero początki stanu zapalnego można zastosować domowe sposoby i specjalne ćwiczenia. Jeżeli jednak ból pięty po przebudzeniu jest bardzo silny i nie mija w ciągu dnia, koniecznie należy zastosować NLPZ oraz zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak np. fala uderzeniowa, która w przypadku tego schorzenia daje rewelacyjne rezultaty.