
Antykoncepcja awaryjna to temat, który często budzi wiele pytań i wątpliwości. Jednocześnie jest niezmiernie ważny, ponieważ dotyczy istotnych życiowych decyzji. Z tego powodu warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę o zapobieganiu ciąży po niezabezpieczonym stosunku. Zadbaj o świadome życie intymne i dowiedz się więcej o antykoncepcji awaryjnej.
Co jest uważane za antykoncepcję awaryjną?
Antykoncepcja awaryjna, inaczej określana jako antykoncepcja postkoitalna, obejmuje różne metody zapobiegania ciąży po stosunku seksualnym. Jedną z najpopularniejszych form jest tzw. „tabletka po”, którą może przepisać ginekolog na receptę online. W tym przypadku doustna antykoncepcja może być oparta na progestagenie lub antyprogestagenach. Innym sposobem jest założenie przez lekarza miedzianej wkładki domacicznej, ale musi dojść do tego w ciągu maksymalnie 5 dni od niezabezpieczonego stosunku lub owulacji.
Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Działanie antykoncepcji postkoitalnej różni się w zależności od wybranej metody. Antykoncepcja online w formie „tabletki po” hamuje owulację, a także zmniejsza ryzyko zapłodnienia i implantacji. Jeśli dojdzie już do zapłodnienia, to doustne formy zapobiegania ciąży po stosunku są nieskuteczne. Nie mają natomiast wpływu na życie i rozwój zarodka. Z kolei wkładka domaciczna zapobiega zapłodnieniu i implantacji. Co więcej, może zadziałać również po zapłodnieniu, jeśli nie doszło jeszcze do zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
Jak zdobyć antykoncepcję awaryjną?
Zdobycie antykoncepcji awaryjnej jest możliwe na kilka sposobów. W Polsce każda z metod wymaga jednak uzyskania recepty od lekarza. Obecnie sporą popularnością cieszy się e recepta. Tabletki antykoncepcyjne mogą zostać przepisane przez lekarza online, a otrzymaną receptę można następnie zrealizować w aptece. W ten sposób można szybko uzyskać pomoc, co jest kluczowe w przypadku antykoncepcji awaryjnej. Receptę na wkładkę domaciczną również można zdobyć przez Internet, ale założenie spirali wymaga osobistej wizyty u lekarza.
Czy antykoncepcja awaryjna jest legalna w Polsce?
Tak, antykoncepcja postkoitalna jest legalna w Polsce. Należy pamiętać, że tabletki i wkładka domaciczna mają na celu zapobieganie zapłodnieniu i implantacji. Nie mają natomiast działania poronnego, dlatego nie są metodą aborcji, która w Polsce jest zakazana. Do uzyskania awaryjnej antykoncepcji recepta online lub tradycyjna jest warunkiem koniecznym. Sprzedaż „tabletek po” z pominięciem sprawdzenia recepty jest nielegalna. Zabronionym czynem nie jest natomiast skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej bez recepty.